© 2010 . All rights reserved. Herbata daktylowa

Przepis na Herbatę wg Pięciu Przemian daktylową

Składniki:

• 1,5 litra wrzącej wody (smak gorzki)
• 1 łyżka lukrecji (smak słodki)
• 5-6 daktyli (smak słodki)
• ¼ łyżeczki cynamonu (smak słodki)
• ¼ łyżeczki imbiru (smak ostry)

W razie potrzeby można zwiększyć proporcjonalnie ilości poszczególnych składników.

Przygotowanie:

  • Na wrzącą wodę, wg podanej wyżej listy, wsypywać kolejno – lukrecję, przykryć garnek pokrywką, by po chwili dodać  daktyle, znowu przykryć pokrywką , dodać cynamon, znowu chwilkę pogotować i wsypać imbir.
  • Po dodaniu wszystkich składników gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut.

 

To również jednak z herbat przygotowana wg Pięciu Przemian. Ta herbata jest dobra na jesienne i zimowe chłody. Przeważa w niej smak słodki z dodatkiem smaku ostrego.

Smak słodki ma naturę ocieplającą, rozgrzewającą, odświeżającą. Wzmacnia, harmonizuje i odżywia. Jest to słodycz  naturalna, która nie powinna być utożsamiana z cukrem (który wychładza i osłabia organizm).  Smak słodki wzmacnia koncentrację i jasność myślenia. Ciekawostka! - Lukrecja wzmacnia śledzionę, trzustkę i żołądek. Jednak przesada w używaniu tego smaku słodkiego powoduje osłabienie śledziony i nerek, czyli wszystko w nadmiarze może również szkodzić.

Dlatego herbatę daktylową pijamy od czasu do czasu, zresztą pewnie przestanie nam smakować jeśli będziemy sięgać po nią codziennie :-)

Teoria Pięciu Przemian jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej drugim obok teorii Yin i Yang systemem opisującym wszystko, co dzieje się zarówno we Wszechświecie, jak i w mikrokosmosie, jaki stanowi człowiek. Wg filozofii chińskiej człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom, a jego organizm jest odbiciem Wszechświata.

Teoria Pięciu Przemian mówi o wszechobecnej zasadzie ruchu, zmianach następujących cyklicznie i wzajemnym przenikaniu wszystkich elementów Wszechświata. Najlepszą ilustracją tej teorii jest następowanie po sobie kolejnych pór roku: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, które odpowiadają kolejno przemianom: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. Przemiany tworzą dynamiczną równowagę będącą wynikiem nieustannej zmienności.

Kilka słów o Pięciu Przemianach znajdziecie również tu : http://ladolcecaramella.pl/kuchnia-wg-pieciu-smakow/

Jednak najlepiej zapoznać się z całą filozofią poprzez wnikliwe czytanie książek jej poświęconych. Ja bardzo polecam książki p. Anny Ciesielskiej „Filozofia zdrowia” i „Filozofia życia”.

Ta herbata sama jest jak deser, jednak gdybyście mieli ochotę na jeszcze coś słodkiego to najbardziej polecam lekkie desery Syllabub oraz Ptysie z kremem Mascarpone i sosem czekoladowym – temu trudno się oprzeć…!

Polecam również:

 

Dziękuję, że znowu odwiedziliście mój blog :) Jeśli macie ochotę na dzielenie się ze mną swoimi słodkimi komentarzami, będę w siódmym niebie! Spróbujcie również:

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>